Kapsulotomia laserowa to zabieg polegający na przecięciu torebki tylnej soczewki, w której znajduje się sztuczna soczewka po operacji zaćmy.
U ok. 70% chorych po wszczepieniu sztucznej soczewki, po upływie 12-14 miesięcy od zabiegu, dochodzi do zgubienia tzw. torby tylnej soczewki – wskutek ruchów sztucznej soczewki. Następuje pogorszenie widzenia, w porównaniu z dobrym widzeniem osiągniętym tuż po operacji zaćmy. Objawy te określa się popularnie “zaćmą wtórną”.
Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) jest efektywną procedurą leczniczą, z pomocą której można obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe w jaskrze z nadciśnieniem ocznym.
Polega na delikatnej stymulacji okolic beleczkowania, co powoduje namnażanie komórek śródbłonka („żernych”) i wzrost ich właściwości fagocytarnych, bez termicznych uszkodzeń sąsiednich tkanek.
Komórki żerne usuwają drobiny barwnika z przestrzeni kata przesączania, poszerzają tę przestrzeń – ułatwiając odpływ cieczy z gałki ocznej, a w konsekwencji obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Zabieg SLT nazywany jest często fotoregeneracją dróg odpływu cieczy wodnistej z oka.
Selektywna trabekuloplastyka laserowa może być powtarzana co pewien czas w tym samym oku.
Irydotomia laserowa jest zabiegiem w jaskrze z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Wykonuje się ją w oczach, w którym zagraża całkowite zamknięcie się kąta przesączania, co może doprowadzić do ostrego ataku jaskry, połączonego z bardzo wysokim ciśnieniem w oku.
Irydotomia laserowa polega na przecięciu tęczówki, w celu stworzenia swobodnej drogi przejścia dla cieczy wodnistej z komory tylnej do przedniej