Nużeniec ludzki(Demodex folliculorum) - pasożytniczy roztocz
Wielkość jego ciała wynosi 0,3-0,4 mm długości, przy czym samiec jest mniejszy od samicy. Cykl rozwojowy pasożyta trwa 18-24 dni. Zapłodniona samica znosi 20-24 jaj. Z jaj wylegają się larwy, z których powstają nimfy podobne do osobników dorosłych. Bytuje on w gruczołach łojowych skóry człowieka i torebkach włosowych, między innymi w rzęsach i brwiach, wywołując chorobę zwaną nużycą, która to przejawia się ona w postaci ropiejących krost.
Ten pasożyt jest bardzo rozpowszechniony na całym świecie. Odżywia się łojem i przesączem osocza krwi, wydzieliną gruczołów łojowych i komórkami nabłonkowymi. Zwykle nie wywołuje poważnych objawów chorobowych. Może powodować zapalenie gruczołu łojowego lub mieszka włosowego. Przenoszony jest wraz z kurzem, przez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, przez stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań.
Profilaktyka polega na utrzymywaniu w czystości skóry i ubrań oraz oczyszczenie skóry z zaskórników za pomocą płynów odkażających i peelingu. W wyniku zaawansowanej nużycy charakterystycznym objawem jest obfite wypadanie rzęs, brwi, włosów z przedsionka nosa, włosów łonowych, włosów na głowie, chroniczny stan zapalny powiek i spojówek (opuchnięcie, świąd, zaczerwienienie, pieczenie, łzawienie, wysięk ropny lub tłustawy).
Nużycy towarzyszy zakażenie skóry paciorkowcami i gronkowcami, a wraz z tym nawracające jęczmienie i gradówki, przewlekłe zapalenie spojówek.
Gabinet Okulistyczny Helena Tretau
ul. Mikołaja Kopernika 6A, 14-200 Iława
tel. 89 648 30 15
kom. 609 524 158
Nagłe zachorowania:
609 524 158